Program partnerski a płynność finansowa.


Data publikacji: 26-02-2009,
Autor: Agnieszka Kądziołka
Kategoria: Artykuły

Prowadząc firmę w obecnych czasach można bardzo łatwo utracić płynność finansową. Mimo tego, że na wg księgowości mamy zyski, na koncie możemy mieć kwotę bliską zeru i brak środków na bieżące płatności.

Dlaczego tak się dzieje?

Otóż, niewiele firm płaci wszystkie swoje faktury w terminie. Czasem konieczne są upomnienia i wezwania do zapłaty. Brak płatności nie zawsze wynika ze złej woli naszego klienta. Czasem nie ma on po prostu środków, aby nam zapłacić, gdyż jego klienci też nie płacą. I koło się zamyka.

Dlaczego program partnerski może nam pomóc w zachowaniu płynności finansowej?

Ponieważ przez pewien czas korzystamy z pieniędzy naszych Partnerów. To taka nieoprocentowana pożyczka krótkoterminowa. :)
Partnerzy generują nam sprzedaż, od której otrzymują prowizję. Ale nie dostają jej od razu - nalicza się im ona na ich koncie partnerskim.

Każdy program partnerski ma zwykle ustalony próg wypłaty, dopiero po osiągnięciu którego Partnerzy mogą wypłacić swoje pieniądze.

Dodatkowo, wypłaty dla Partnerów robi się zwykle  jednego dnia miesiąca, który zdefiniujemy w regulaminie programu partnerskiego.

Dla nas oznacza to tylko jedno - zanim Parter otrzyma swoje pieniądze, możemy nimi dowolnie dysponować.

Oczywiście w dalszym ciągu musimy dbać o cashflow, pilnować wpływów od naszych klientów aby nie dopuścić do sytuacji, że nie mamy na wypłaty dla Partnerów. Nie ma nic gorszego jak plotka puszczona w sieć, że mamy problemy finansowe i grozi nam upadłość.

Agnieszka Kądziołka
http://netina.pl - Profesjonalny Program Partnerski

Chciałbyś też zarabiać na swojej wiedzy?
» Zobacz, jak możemy Ci pomóc

Tags: , , , ,

6 komentarzy do wpisu “Program partnerski a płynność finansowa.”

 1. Tobiasz Maliński Says:

  Ciekawe podejście. Po przeczytaniu nagłówka artykułu myślałem, że rzeczywiście chodzi w nim o zaciąganie pożyczek od partnerów. Ciekawe czy partnerzy mogliby na wzajem sobie pożyczać pieniądze na procent w kwocie zależnej od wielkości uzyskiwanych dochodów ze sprzedaży??

 2. Krzysztof Król Says:

  Ależ niebezpieczna jest to rada! Radziłbym zupełnie na odwrót. Jeśli masz problem z płatnościami to prowizje dla partnerów odłóż w najbezpieczniejszym miejscu i nie ruszaj. Obracać cudzymi pieniędzmi może TYLKO ktoś kto nie ma problemu z płynnością finansową.

 3. koraga Says:

  Zauważ Krzysztofie, że pewna część prowizji Partnerów nigdy nie zostanie wypłacona - gdyż nigdy nie osiągną oni progu wypłaty.
  Uważasz, że tych pieniędzy też nie powinno się ruszać?

  Ponadto nie sugeruję, aby pieniędzmi partnerów łatać dziury w budżecie, lecz je pożyczyć na czas, kiedy brakuje gotówki np. na ZUS, gdyż ciągle czekamy na zapłatę faktur (i wiemy, że te pieniądze spłyną za kilka dni, tygodni).

 4. Krzysztof Król Says:

  Ponieważ mam poglądy prawicowe, więc cudzą własność traktuje jak świętość. Gdybym miał problemy z płynnością finansową to prowizje planowane do wypłaty umieściłbym na oddzielnym koncie tak by nawet komornik ich nie przejął. To wynika z moich przekonań oraz zasad, jakimi kieruje się w biznesie.

  Jednocześnie jestem twórcą kilku programów partnerskich i zauważyłem problem małych prowizji, które być może nigdy nie zostaną wypłacone. Nie traktuje tych pieniędzy, jako ekstra pożyczki, ale raczej, jako problem, dla którego szukam rozwiązania. Cudze pieniądze powinny jak najkrócej znajdować się u mnie a jak najszybciej u właściciela.

  Problemem są przepisy, które zmuszają do rozliczeń z fiskusem nawet małych kwot. Cała procedura jest czasochłonna. Ten czas to koszty. Zamiast zarabiać to zajmujemy się obsługą wypłaty, dlatego im niższy próg wypłaty tym większy jest koszt. Czasem można nawet dość do wniosku, że całe to zamieszanie nie jest warte tych zarobionych pieniędzy. Podnosimy, więc minimalną kwotę do wypłaty by zmniejszyć koszt (czas) obsługi. To jednak powoduje, że więcej osób nie osiąga progu wypłaty i w sumie po jakimś czasie ulega zniechęceniu. To wielka strata.

  Żeby rozwiązać ten problem wpadłem na pomysł, nad którym obecnie pracuje. Dlaczego nikt wcześniej na niego nie wpadł? Nie wiem, ale chyba, dlatego że uważał, że to problem Partnera, iż nie potrafi wypracować odpowiedniej prowizji a może takie osoby uważają, że fajnie jest mieć dodatkową gotówkę?

 5. koraga Says:

  Zdradzisz jaki to pomysł? :)

 6. Krzysztof Król Says:

  Wyjawię sekret ale muszę go dopracować. Jeszcze kilka dni.

Zostaw swój komentarz

CAPTCHA Image Audio Version
Reload Image